Základem je mléko

Mléko je nezastupitelnou potravinou ve zdravém jídelníčku a zásadní ingrediencí každé Lučiny. A jeho kvalita závisí na fyzickém i psychickém stavu každé kravičky. Proto spolupracujeme s úzkým okruhem dodavatelů, kteří si zakládají na individuálním přístupu ke zvířatům a chovu bez stresu.

Spokojené kravičky

  • Volný výběh poskytuje svým kravám většina našich dodavatelů. Ustájení s podestýlkou odpovídá přísným hygienickým pravidlům, která zamezují výskytu patogenních organismů.
  • Počet zvířat nikdy nepřevyšuje kapacitu kotců, každá dojnice má dostatek vlastního prostoru i krmiva.
  • Abychom měli jistotu, provádíme pravidelná měření počtu bakterií a somatických buněk v syrovém mléce, která by případnou nepohodu „našich“ kraviček okamžitě odhalila.

Víte, že…
jeden litr mléka člověku pokryje 100 % denní potřeby vápníku? Z dalších živin zajistí 67 % fosforu, 66 % vitaminu B12, 49 % bílkovin, 30 % vitaminu A, 27 % vitaminu B1, 19 % vitaminu C a 3 % železa.

Na krmivu záleží

  • Pro ideální zdraví a užitkovost nesmí dojnice strádat, potřebuje pravidelný přísun vyvážené energie a proteinů, minerálních látek i vitaminů.
  • Většina našich farmářů stravu pro zvířata vyrábějí sami. V žádném případě se do krmiva nepřidávají hormony ani antibiotika.
  • Denní jídelníček kravičky zahrnuje 10 až 25 kg kukuřičné siláže, dále 6 až 15 kg jetelotravní senáže, 2 až 6 kg sena, až 3 kg slámy, obilný a sójový šrot, melasu, mláto, cukrovarské řízky a další.

Víte, že…
rostlinou náhražkou mléka může být např. růžičková kapusta? Abychom ale získali 300 mg vápníku (zhruba třetina denní potřeby dospělého člověka), které obsahuje pouhý hrnek mléka, musíme sníst téměř kilogram kapusty.

Ve vztahu s přírodou

více

Výroba Lučiny

více

Čerstvé sýry jako
součást zdravé výživy

více